باربری
باربری
می 19, 2019
چگونه باربری مناسبی را انتخاب کنیم؟
چگونه باربری مناسبی را انتخاب کنیم؟
ژوئن 7, 2019
نمایش همه

چگونه بسته بندی اثاثیه منزل را انجام دهیم؟

چگونه بسته بندی اثاثیه منزل را انجام دهیم؟

چگونه بسته بندی اثاثیه منزل را انجام دهیم؟

بسته بندی لوازم منزل یکی از مهمترین مراحل هر اسباب کشی و باربری است که عدم دقت در آن موجب خسارات سنگین به اسباب و اثاثیه شما خواهد شد.بسته بندی وسایل برای اسباب کشی اگر به درستی انجام شود بخش بزرگی از کار اسباب کشی انجام شده است.

در این مقاله در خصوص بسته بندی اثاثیه منزل مانند نحوه بسته بندی مبلمان و نحوه بسته بندی وسایل برای اسباب کشی توضیحات مفصلی ارائه شده است.معمولا شرکت های باربری و افراد متخصص کار بسته‌ بندی را انجام می‌دهند. آن‌ها تجربه و امکانات لازم برای بسته‌ بندی خوب را در اختیار دارند به طوری که حین حمل و نقل لوازم مشتریان مراقبت هستند که کمترین آسیب ممکن به اثاثیه منزل و یا لوازم اداری آن‌ها وارد شود.

 

بسته بندی وسایل منزل و اسباب کشی منزل ، تجربه ای متفاوت از فعالیت هایی است که تاکنون با میل و اشتیاق به انجام آنها پرداخته اید چون اصلا شباهتی به دیگر برنامه ریزی هایی که برای فرآیند جابه جایی کرده اید ندارد و نمی توانید در برنامه ریزی های خود به سرعت آن را تمام شده فرض کنید. فرآیند بسته بندی، یک فرآیند کامل است که برای درک مفهوم آن، می توان آن را حتی به عنوان فرآیندی جدا از برنامه اثاث کشی در نظر گرفت.

متاسفانه، مهم ترین ویژگی ای که فرآیند دشوار بسته بندی اثاثیه را متمایز از دیگر فعالیت ها می کند زمان نسبتا طولانی ای است که باید به این فرآیند اختصاص داده شود. تجربه نشان داده که بسته بندی وسایل خیلی زود باید پس از تصمیم به جابه جایی شروع شود و تا صبح روز جابجایی همچنان ادامه می یابد.

 

بسته بندی اثاثیه منزل

 

توصیه های قبل از بسته بندی اثاثیه منزل

 1.  قبل از انجام هر اقدامی یک لیست از کارهایی که باید انجام شود . با حفظ ترتیب و زمان بندی و همچنین لوازمی که باید جابه جا شود را برروی کاغذ یادداشت کرده و سپس مرحله بسته بندی اقلام ریز و درشت را آغاز کنید .
 2.  برای بسته بندی وسایل خانه یا محل کارتان برای انجام اسباب کشی به لوازمی مانند : کارتن و جعبه های ضخیم مقوایی در اندازه های مختلف ، چسب نواری محکم و پهن ، پارچه  برای بسته بندی رختخواب ، منگنه، برچسب های رنگی ، پلاستیک های حباب دار مخصوص بسته بندی شکستنی ها ، ماژیک درشت مشکی یا آبی و قرم ، روزنامه باطله و یا کاغذ بسته بندی ، ضربه گیر و … نیاز دارید که میتوانید این لوازم را از فروشگاه های مخصوص این کار تهیه کنید.
 3.  پیش از بسته بندی وسایلی که نیاز به شستشو و نظافت دارند را شسته و یا پاک کنید. البته این مسئله در مورد ظروف مصرفی مثل لیوان ها، آئینه، کریستال ها و امثال اینها باید به صورت مجدد در محل جدید نیز انجام گیرد .
 4.  پیش از بسته بندی خرده ریزها و قرار دادن آنها در جعبه یا کارتن ، تعداد آنها را شمارش کنید ، تا آمار درستی از وسایلتان قبل از حمل و جابه جایی آن ها به محل جدیدتان داشته باشید .
 5.  به منظور جلوگیری از کثیف شدن فرش و به خصوص ریشه های آن به هنگام جابه جایی، ابتدا پارچه ای را در قسمت ریشه ها به صورت دولا به گونهای قرار دهید که ریشه در بین دو لایه پارچه واقع شود، سپس فرش را با پارچه لوله کنید. در نهایت اگر پارچه بزرگ دیگری در دسترس دارید، به دور فرش لوله شده نیز بپیچید.
 6.  اگر مبلمان شما دارای روکش پارچه ای است، پیش از بسته بندی کردن آنها همه مبل ها را با روکش مخصوص شان بپوشانید .
 7.  اشیا و کالاهای قیمتی (طلا ، جواهرات ، اوراق بهادارو… ) را در پروسه اسباب کشی وارد نکنید و حتما قبل از اسباب کشی به منزل یکی از نزدیکانتان برده تا مراحل انجام اسباب کشی به پایان برسد .

 

 

بسته بندی اثاثیه منزل

 

نکات مهمی که در بسته بندی اثاثیه به آن باید توجه کنیم

 

دسته بندی وسایل در اسباب کشی

وسایل آشپزخانه خود به چند دسته مهم تقسیم می‌شود.یکی از این دسته‌ها مهم شامل ظروف شکستنی است. این ظروف معمولاً از حساسیت بیشتری به خصوص برای خانم خانه برخوردار است. این وسایل شکستنی باید به نحوی بسته بندی شوند که کمترین آسیب به آن‌ها برسد. بر اساس آنچه کارشناسان می‌گویند، چند قانون یکسان و کلی در مورد بسته بندی وسایل شکستنی در منزل وجود دارد که عبارت‌اند از :

 

 انتخاب مکان مناسب و دور از رفت آمد برای بسته بندی

بر اساس نظر افراد حرفه‌ای در زمینه بسته بندی، معمولاً بسته بندی وسایل شکستنی باید در مکانی انجام شود که رفت و آمد کمتری دارد. مثلاً شمارگرهای آشپزخانه و یا میزهای غذاخوری بزرگ ک از سطح زمین فاصله دارند به شرطی که محل قرارگیری آن‌ها درو از رفت و آمد باشد. چون اگر نزدیک راهرو رفت و آمد قرار داشته باشد، ممکن است افراد با عبور و مرور به آن‌ها تنه بزنند و این امر باعث شکستن و آسیب دیدن این وسایل شود.

 

 دور نگه داشتن وسایل از گرد غبار

بهتر است بسته بندی این وسایل درو از مکان‌هایی باشد که در مجاورت در ورودی یا پنجره هستند. چون معمولاً گرد و خاک از این ورودی‌ها وارد ساختمان می‌شود و باعث می‌شود که روی این ظروف که قرار است بسته بندی شوند گرد و خاک بنشیند. و مهم است تا موقع فرا رسیدن باربری موارد انجام شود.

 

 تهیه تعدادی کارتن در اندازه متوسط و کوچک

اولاً در بسته بندی اسباب و اثاثیه نیاز به تعداد کارتن زیاد است. از طرفی برای بسته بندی وسایل شکستنی بهتر است از کارتن‌های متوسط و کوچک استفاده کنید که حمل و نقل آن‌ها ساده‌تر باشد. همچنین بهتر است این کارتن‌ها را سنگین نکنید. یعنی تعداد ظروف کمتر را در تعداد کارتن بیشتری قرار دهید. چون سنگین شدن کارتن‌ها باعث پاره شدن آن‌ها در حین حمل و نقل می‌شود.

 

 محکم کردن گوشه‌های کارتن

بهتر است گوشه‌های کارتن‌هایی را که در آن‌ها وسایل خود را قرار می‌دهید به خصوص ظروف و وسایل شکستنی، با نوارچسب‌های پهن و مخصوص محکم کنید. با این کار احتمال پاره شدن کارتن موقع حمل و نقل بسیار کم می‌شود.

 

قرار دادن نایلون‌های حباب دار و یا روزنامه، ما بین ظروف

برای محافظت بیشتر از ظروف و وسایل شکستنی که در کارتن قرار می‌دهید، بهتر است از پلاستیک‌های حبابدار و یا روزنامه ما بین آن‌ها استفاده کنید. با این کار در صورتی که کارتن‌ها تحت ضربه‌های ناگهانی قرار گیرند، آسیب نمی‌بینند. به خصوص اینکه ظروف لب پر نمی‌شوند. هرچند بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که از روزنامه‌ها به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، برای مابین ظروف استفاده نشود.

برای بسته بندی وسایل شکستنی تزیینی هم می‌توانید از همان اصول بسته بندی ظروف شکستنی استفاده کنید. با این تفاوت که برای بسته بندی این وسایل می‌توانید از روزنامه به جای پلاستیک‌های حبابدار استفاده کنید.

 

بسته بندی لباسشویی و اجاق گاز

 1. اگر این لوازم نو و پلمب باشند ، با کارتن مخصوص خود و پلمب شده ، حمل می شود در غیراینصورت نباید با کارتن یا پلاستیک بسته بندی شوند توضیحا این وسایل جهت حمل توسط کارگران با پتو پیچیده می گردد .
 2.  اگر لباسشویی های اتوماتیک باشد بایستی قبل از جابجایی ، پیچ های ویژه ی حمل و نقل که محل آن پشت لباسشویی قرار دارد ، محکم بسته شوند .
 3.  شیلنگ ها و لوله های اجاق گاز ، لباسشویی و ظرفشویی می بایست جمع آوری و بسته بندی شوند.
 4.  درب لباسشویی،ظرفشویی و اجاق گاز حتما بسته شوند.
 5.  درب شیشه ای روی اجاق گاز،باچسب پهن نواری محکم بسته شود و جهت اطمینان بیشتر با مقوا قرار داده و با چسب پهن نواری،آن را بچسبانید.

 

بسته بندی یخچال

 • 48 ساعت پیش از اسباب کشی یخچال را خاموش کنید. تا برای برفک زدایی و شستشوی داخل آن زمان داشته باشید.
 •  ابتدا یخچال را کاملا تمیز کنید. تمیزی یعنی برفک زدایی و از بین بردن یخ‌ها و شستن کامل یخچال و قفسه های آن.
 • اینکه تاکید می‌شود یخچال یخ زدایی شود این است که مواردی پیش آمده بر اثر خالی نکردن یخ ها، در طی مسیر، یخ ها تبدیل به آب شده و باعث خیس شدن دیگر سایر وسایل شده است. پس یادتان باشد یخچال و فریزر بایستی برفک نداشته باشند و خشک و تمیز باشند .
 •  کلیه قطعات متحرک درون یخچال را برداشته و یا محکم کنید.
 • بدین صورت که قفسه های داخلی یخچال را با چسب پهن کاغذی محکم کنید ، لطفا هیچ قسمتی از داخل یخچال از چشمتان دور نماند ، جا تخم مرغی ، قفسه ها ، جامیوه ای ، درب فریزر و قفسه های داخل فریزر.
 •  کابل برق یخچال جمع شود و به پشت یخچال با چسب وصل گردد.
 •  درب یخچال و فریزر جهت حمل چسب زده شود تا در حال جابجایی باز نشوند.
 • دور یخچال با بابل رپ و یا فوم ضربه گیر برای جلوگیری از آسیب دیدگی به شیوه ای مناسب و بطور محکم بسته بندی گردد.
 •  پیچ های قابل تنظیم در زیر یخچال و فریزر کامل بسته شوند.
 •  اگر یخچال و فریزر نو و پلمب باشد با کارتن مخصوص خود و پلمب شده حمل می شود در غیراینصورت نباید با کارتن یا پلاستیک بسته بندی شود و توسط کارگران با پتو پیچیده می شود .
 •  در هنگام جابجایی بصورت عمودی حمل شود. با توجه به حساسیت یخچال بخاطر گاز فریون ، موقع جابجایی اش باید دقت کرد.
 •  هنگامی که وارد خانه جدید می شوید، یخچال را بلا فاصله به برق نزنید. زیر در اثر جابجایی یخچال، روغن داخل موتور یخچال هم جابجا می شود. بهتر است 2 الی 3 ساعت صبر کنید و سپس یخچال را به برق بزنید.

 

بسته بندی ظروف شکستنی

 • ظروف و وسایل شکستنی را با دقت بیشتری بسته بندی کنید
 • از کارتن های محکم و در سایز کوچک استفاده کنید.
 • ظروف چینی جدا از یکدیگر ، بوسیله روزنامه یا پارچه یا نایلون حباب دار یا فوم ضربه گیر پیچیده شوند و با دقت داخل کارتن چیدمان شوند به طوری که با یکدیگر برخورد نکنند و تحت فشار همدیگر نباشند.
 • دور کارتن را با چسب کارتن کاملا بچسبانید
 • کف کارتن یک تکه مقوا قرار دهید تا هنگام جابجایی کارتن به خاطر فشار از قسمت انتهایی پاره نشود.
 • روی کارتن های چینی آلات با ماژیک ( ترجیحا قرمز ) بزرگ نوشته شود: شکستنی

 

بسته بندی تلویزیون

 • حتما می بایست در کارتن مخصوص خود ، بسته بندی شوند و درب آن محکم چسب زده شود.
 • در اطراف تلویزیون کائوچوهای مخصوص خود را قرار دهید ؛ در غیراینصورت ابر یا پارچه در اطراف آن قرار دهید تا از ضربه های احتمالی یا فشار به دستگاه جلوگیری بعمل آید.

 

چه وسایلی باید حین بسته بندی اثاثیه منزل داشته باشیم؟

 • کارتن های رگال دار که می توانید برای بسته بندی کردن لباس ها از آن استفاده کنید
 • کارتن های مخصوص اسباب کشی که سه لایه و پنج لایه هستند
 • سلفون های ۵۰۰ متری و ۱۰۰ متری
 • چسپ های میکرون بالا
 • فوم برای بسته بندی هر چه بهتر وسایل
 • ضربه گیر های حبابدار که مخصوص بسته بندی کردن مبلمان و … هستند
 • بقچه های زیپ دار که مخصوص بسته بندی کردن رختخواب و … می توانید از این بقچه های زیپ دار استفاده کنید
  طناب و برچسپ و …

 

بسته بندی وسایل

بسته بندی اثاثیه منزل با باربری سه سوت بار

چنانچه با بسته بندی اثاثیه منزل آشنای و وقت یا نیروی آن را ندارید، نگران نباشید باربری تهران 24 ساعته سه سوت بار بار بسته بندی اثاثیه را از دوش شما مشتریان عزیر برداشته، و آن را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱۲۲۹۲۲۵۶۷

۰۲۱۸۸۵۶۱۰۹۷

۰۹۳۳۹۹۹۹۷۱۹

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 + = 77