نکات مربوط به وسایل شکستنی
مهم ترین نکاتی که برای بسته بندی لوازم شکستنی باید انجام داد.
آگوست 6, 2019
بهترین کارتن اسباب کشی
مهم ترین نکاتی که باید در انتخاب کارتن اسباب کشی رعایت کرد
آگوست 12, 2019
نمایش همه

مهم ترین نکات مربوط به بیمه باربری

نکات در مورد بیمه های باربری

نکات در مورد بیمه های باربری

مهم ترین نکات مربوط به بیمه باربری

یکی از سئوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا آن شرکت ارائه دهنده خدمات باربری سه سوت بار که وسایل شما را به مقصد جدیدتان قرار است برساند، سلامت وسایل تان را تضمین می کند؟ این مسئله به خصوص زمانی بیشتر اهمیت دارد که می خواهید وسایل و یا اثاثیه خود را به محل نسبتا دوری انتقال دهید. (مثلا حمل بار به شهرستان و یا خارج از کشور) از این رو در زمانی که حمل کالا به مقصد صورت می گیرد، به خصوص زمانی که مقصد جایی دوردست است .و یا در صورت زیاد بودن و همچنین حساس بودن اجناس و یا کالاهایی که قرار است حمل شوند، تضمین به سلامت رساندن آنها بسیار اهمیت دارد. از این رو امروزه نوعی بیمه تحت عنوان ((بیمه باربری)) وجود دارد، که جهت این امر صادر می شود. مطابق با این نوع بیمه، بیمه گر متعهد می شود که در ازای دریافت حق بیمه از بیمه گذار، در صورتی که در زمان حمل اجناس و کالاها به مقصد، خسارتی به آنها وارد شود و یا هزینه های اضافی در این رابطه متقبل شود، بیمه گر خسارت و یا هزینه های وارد شده را جبران کند. ما در این مقاله نکات مفیدی را درباره بیمه های باربری ارائه خواهیم کرد.

  1. بیمه باربری چیست؟
  2. انواع بیمه های باربری
  3. خسارت هایی که به بیمه باربری احتیاج دارند
  4. چه لزومی به استفاده از بیمه باربری وجود دارد

نکات در مورد بیمه های باربری

بیمه باربری چیست؟

بیمه حمل و نقل کالا یا بیمه باربری بیمه ای است که بموجب آن بیمه گر در مقابل حق بیمه ای که از بیمه گذار دریافت می کند. متعهد می شود چنانچه در جریان حمل کالا از نقطه ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه، کالا از بین برود و یا دچار خسارت شود. در حالت کلی اگه بیمه گذار بر اساس قوانین و مقررات بین المللی متحمل پرداخت هزینه هایی گردید، زیان وارد به کالا را جبران کرده و هزینه ها را هم بپردازد. البته علاوه بر پوشش های گفته شده، در بعضی از موارد زیان و خسارات وارد به اشخاص ثالث هم تحت پوشش این بیمه نامه ها قرار می گیرد. حمل و نقل و جابجایی کالا ممکن است توسط وسایل حمل و نقل مختلف مانند کشتی، هواپیما، کامیون و قطار انجام پذیرد.

در بسیاری از مواقع اجازه استفاده از وسایل مختلف حمل کالا در بیمه نامه داده می شود و در نتیجه کالا با کشتی، کامیون و قطار و با هواپیما حمل می شود و به همین دلیل این گونه بیمه نامه ها مورد تقاضای متصدیان حمل و نقل است که، اعتماد آنها را بیشتر می کند. بنابراین چنانچه کالا تمام مسیر حمل را با یک وسیله نقلیه طی کند، بارنامه مربوط به آن وسیله حمل صادر می شود و در نتیجه بیمه نامه هم بر همان اساس صادر می گردد. رشته بیمه های کشتی، هواپیما و حمل کالا به عنوان یکی از بخش های فنی شرکتهای بیمه در بر گیرنده رشته های بیمه ای حمل کالا، وجوه، کشتی و هواپیما می باشد. گسترش روزافزون تجارت، دخالت عوامل مختلف در یک فرآیند تجاری باعث آن گردیده که امروزه نظام تجاری ساز و کار پیچیده و خاص خود را مطالبه نماید. ورود بیمه گران به این عرصه در جهت تسهیل و ایجاد اطمینان بیشتر بین طرفین تجاری است. بیمه حمل و نقل کالا یکی از متدهایی است که صاحبان بنگاه های تجاری و تجار به منظور سهولت و گسترش مبادلات تجاری از آن بهره می جویند. این بیمه برخوردار از حمایت قانون بیمه، قانون تجارت، آیین نامه های شورای عالی بیمه و عرف جهانی می باشد و متعهد به ایفای نقش مؤثر خود در مبادلات تجاری است. رشته های بیمه ای هواپیما و کشتی نیز از جمله بیمه های تخصصی می باشند که علاوه بر نیاز به تخصص و تجربه خاص در این رشته ها به خاطر وجود پتانسیل خسارات فاجعه بار و نگاه خاص و ویژه افکار عمومی به اتفاقات هوایی و دریایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. لذا حضور فعال توأم با دقت نظر و تفکر فنی از جمله مواردی است که همواره می باید مد نظر قرار گیرد زیرا همانطور که جذب بیمه گذاران خاص در این رشته ها می تواند بعد تبلیغاتی بسیار بالایی برای شرکت در بر داشته باشد، از دست دادن هر یک (فارغ از علت آن نیز به نوبه خود می تواند دارای پیامد و اثرات ضد تبلیغی برای شرکت فراهم سازد.

نکات در مورد بیمه های باربری

انواع بیمه های باربری

  • بیمه های باربری داخلی
  • بیمه باربری صادرات – واردات
  • بیمه باربری ترانزیت

بیمه نامه های داخلی:

این بیمه از زمانی که وسیله نقلیه حامل کالا انبار یا محل نگهداری مذکور در این بیمه نامه را به منظور شروع حمل ترک مینماید، آغاز و در طول جریان و مسیرعادی حمل ادامه می یابدو به محض رسیدن وسیله حمل به مقصد مندرج در این بیمه نامه خاتمه می یابد.
این نوع بیمه همان طور که از اسمش پیداست جهت امور مربوط به بیمه باربری های داخل کشور (مانند خدمات اتوبارتهران و یا حتی حمل بار به شهرستان و یا برعکس) می باشد. این نوع بیمه نامه ها نیز چند نوع هستند:
– بیمه نامه های عمومی: در این نوع بیمه نامه، لزوما پیش از شروع پروسه حمل همه کالا ها، نیاز به مراجعه بیمه گذار و در نتیجه صدور بیمه نامه از سوی بیمه گر نیست. این نوع بیمه بسیار ساده است و مطابق با آن مسائل مهمی از جمله مسائل حقوقی طرفین، شرایط بیمه و همچنین روش های حمل اجناس و کالاها و همچنین هزینه های بیمه همه بطور کامل و شفاف مشخص می شوند.
بیمه نامه ساده: این نوع بیمه نامه جهت حمل کالاهای خاص استفاده می شود و معمولا جهت حمل کالاها به تعداد محدود و با تنوع نسبتا کم مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که پیش از اقدام به این کار و استفاده از این نوع بیمه، بهتر است اطلاعات کافی در موردوضعیت این نوع بیمه و شرایط شرکت های باربری و بیمه داشته باشید.
بیمه نامه پوشش باز: در این نوع بیمه، با توافقی که بین بیمه گر و بیمه گذار انجام می شود، پرداخت حق بیمه لازم نیست یک دفعه صورت بگیرد بلکه در مدت زمان های مشخصی که در مورد آن توافق شده (مثلا هر یک هفته یا دو هفته یکبار) پرداخت هزینه های بیمه باربری صورت می گیرد.

بیمه های باربری صادراتی

کالاهایی که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می گردند نیاز به بیمه نامه صادراتی دارند.
مهم ترین نکته در این بیمه نامه ها مشخص نمودن ذی نفع یا بیمه گذار در این نوع بیمه نامه ها حائز اهمیت می باشد.

بیمه های باربری ترانزیت

مبداء و مقصد برخی از حمل ها در خارج از کشور ایران بوده و ممکن است کشور ایران نیز در مسیر حمل قرار داشته باشد. بیمه نامه های مربوط به این نوع حملها را بیمه نامه های ترانزیت می گویند و نرخ و شرایط بیمه نامه های صادراتی عیناً برای آنها مورد استفاده قرار می گیرد . مهم ترین نکته ای که وجود دارد برای صدور این نوع بیمه نامه ها مجوز مدیریت بیمه های باربری الزامی است.

نکات در مورد بیمه های باربری

خسارت هایی که به بیمه باربری احتیاج دارند

شاید این سوال برای شما هم پیش بیایید که یک اسباب کشی چه ریسک و خطراتی میتواند داشته باشد ، و این خطرات چگونه باعث ایجاد زیان و خسارت میشوند ؟حتی اگر شما بسته بندی اصولی برای لوازم خود داشته باشید و یا از نیروی متخصص بسته بندی هم استفاده کرده باشید. باز هم ممکن اتفاقات پیش بینی نشده ای پیش بیاید که شما را با ضرر روبه رو کند.خسارت های کلی به قرار زیر می باشد:
آسیب های ناشی از بسته بندی نامناسب
آلودگی هوا و رانندگی خطرنام
خسارت ناشی از دزدی و سرقت
رها شدن بار در حین جابه جایی
خسارت ناشی از دیر تحویل داد
پلیس راه و گمرگ
خسارت های ناشی از تصادف
خسارات ناشی از یخبندان و آب و هوای نامناسب و طوفانی
کارگران باربری غیر حرفه ای
آسیب و از بین رفتن اثاثیه در اثر آتش سوزی

چه لزومی به استفاده از بیمه باربری وجود دارد؟

استفاده بیمه حمل و نقل و باربری برای حمل بار و مسافرت هایی که در مسافت های طولانی انجام میشوند ، ضروری است زیرا کسی از اتفاقاتی که ممکن است در مسیر رخ بدهد و به کالا و بار آسیب برساند، خبری ندارد و با بیمه کردن میتوان این اطمینان را حاصل کرد، که در صورت بروز خسارت و ضرر و هرحادثه ای در طول مسیر ، حداقل مقداری از هزینه مالی شما برمیگردد که این خود میتواند تسلی دهنده باشد.
آخرین نکته مدت اعتبار بیمه نامه ها است: در صورتیکه تا قبل از انقضای تاریخ مدت اعتبار بیمه نامه ها , طبق ماده 15 از شرایط عمومی بیمه باربری ( وارداتی و صادراتی ) تمام یا بخشی از محموله حمل نشده باشد بیمه گذار پیش از انقضای مدت بیمه نامه می بایستی درخواست تمدید بیمه نامه را به بیمه گر ارائه تا الحاقیه مربوطه صادر گردد.
باربری و اتوبار سه سوت بار، ارائه دهنده خدمات بسته بندی و حمل کالا و اثاثیه منزل به همراه بیمه لوازم شما ، آماده خدمات رسانی است. برای رزرو و اطلاعات بیشتر و همچنین استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان تماس بگیرید.

نکات در مورد بیمه های باربری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =